קשב אור בע"מ

הנציב 39, תל אביב
חדש! הגיעו שולחנות הקרנה טלסקופיים מקצועיים
פתרונות בתחום הנורות- הרחבנו את מגוון הפתרונות בתחום הנורות לציוד תעשייתי ולציוד רפואי.
לנוחיותכם- נוסף לאתר מחשבון מיוחד לחישוב מרחקי הקרנה למקרני מולטימדיה.

מילון מונחים

צבעי יסוד והשילוב בניהם

צבעי יסוד
צבעי היסוד הם אדום, צהוב וכחול.

צבעים משלימים
הצבעים הנראים על ידי העין, באמצעות הרכבה וערבוב של שלושה צבעי יסוד: ירוק, אדום וכחול.

שילוב צבעי היסוד
שלושת צבעי היסוד יוצרים צבעים חדשים באמצעות סופרפוזיציה.
חיבור של שלושת צבעי היסוד, בשילובים שונים מאפשר לייצר צבעים אחרים השונים משלושת צבעי היסוד. חשוב לציין, שהשילוב אינו מייצר צבע חדש, אלא רק אשליה המתפרשת במוח כצבע חדש.

רגישות שלושת קולטני האור בעין
העין האנושית בנויה מקולטנים אשר רגישים לאור. קולטני לילה, שאינם רגישים לצבע, וקולטני יום שרגישים לצבע. קולטני היום נחלקים לשלושה סוגים: כאלו הרגישים לאור הכחול, כאלו הרגישים לאור הירוק וכאלו הרגישים לאור האדום. כל צבע, גורם לתגובה שונה בשלושת הקולטנים המוח מקבל את האותות מהקולטנים, ומפרש אותם כצבע. הצבע צהוב, מגרה במידה רבה את הקולטנים הירוקים והאדומים, ובמידה קטנה את הקולטנים הכחולים.

איכות תמונה

רזולוציה/ מגהפיקסלים
רקע: בצילום האנלוגי צילמנו תמונות על גבי סרט צילום, שהיא רצועת פלסטיק המצופה בחומרים כימיים הרגישים לאור. כאשר האור פוגע בפילם, נוצרת תגובה כימית וכך התקבלה תמונה. אולם, עם חלוף השנים, והתקדמות הטכנולוגיה, הוחלפו המצלמות האנלוגיות וסרטי הצילום בחיישנים אלקטרונים.

ככל שהרזולוציה גדולה יותר כך התמונה תהיה מורכבת מיותר נקודות ותהיה מפורטת יותר ככל שהפיקסל גדול יותר הוא יוכל לקלוט יותר אור אנלוגי ולכן דגימת האות והפיכתו לערך דיגיטלי תהיה מדויקת יותר. לכן , איכות התמונה מורכבת מגודל החיישן, מצפיפות הפיקסלים ומגודלו של כל פיקסל – אם בחיישן יהיו יותר מידיי פיקסלים ביחס למידותיו התמונה תהיה מפורטת יותר אבל גודלו של כל פיקסל יקטן, ויכולת קליטת האור תרד, והתוצאה הסופית שהאיכות תפחת.

חיישן
החיישן ממיר מידע אנלוגי לאותות חשמליים. החיישן הוא לוחית עשויה מוליך למחצה ועליו מיליוני תאים קטנים ורגישים (פיקסל) לאור (פוטואלקטריים) הקרויים "פיקסלים" ( Picture Element). כל פיקסל כזה מייצג נקודה גרפית אחת בתמונה ותפקידו להמיר את האור הפוגע בו לזרם חשמלי. ככל שעוצמת האור הפוגע בפיקסל גדלה, כך גדלה עוצמת הזרם הנמדדת. התהליך שבו אור פוגע בחיישן ונמדד לכדי ערך של זרם חשמלי נקרא המרה אנלוגית דיגיטלית (A/D Conversion ) ומכאן שמה של המצלמה הדיגיטלית.
תמונה דיגיטלית, מורכבת מרשת של פיקסלים, וכל פיקסל הוא למעשה דגם קטן מתוך תמונה דו מימדית. תמונה מורכבת ממיליוני פיקסלים, ככול שיש יותר פיקסלים כך התמונה איכותית יותר מדויקת יותר. הפיקסלים ממוקמים על גבי החיישן דיגיטלי אם למצלמה יש חיישן בעל רזולוציה של 10 מגהפיקסלים, כלומר 10 מיליון פיקסלים.

פיקסל

פיקסל ( Picture Element) היא יחידת מידע המתארת נקודה בתמונה. כל תמונה בנויה ממאות אלפי עד עשרות מיליוני נקודות קטנות,
ככל שהתמונה מורכבת מיותר פיקסלים, יותר. ובכך, התמונה תכיל יותר פרטים ותהיה חדה, טובה וקריאה יותר.

כל תמונה בכל מכשיר מורכבת ממאות אלפי נקודות צבעוניות הנדלקות או כבות ובתיאום של מאיות שנייה מתחלפות הנקודות עשרות פעמים בשניה על כל מסך שעליו מסתכלים.
פיקסלים מורכבים משלושה צבעים בלבד: אדום, כחול וירוק
הפיקסלים יכולים לשנות את עוצמת ההארה שלהם. בשלושה צבעים בלבד: אדום, כחול וירוק.

כל פיקסל במסך LCD מורכב משלושה מיני-פיקסלים – אדום, כחול וירוק. כל אחד מהם יכול להיות להיות במצב הארה שונה כבוי חלש וחזק; יכולת שינוי של עצמת שלושת הצבעים מאפשרת קבלת תמונה שלמה ממרחק בו לא נראה פרטים. אם מסתכלים מקרוב, נראה רק נקודות אדומות, כחולות וירוקות.

ככל שמספר הפיקסלים בתמונה גדול יותר, התמונה תהה ברורה וחדה יותר; אבל מעבר לגבול מסוים, לעין האנושית יש מספר קולטנים בכל עין, ולכן יש כמות פיקסלים שממנה והלאה לא נבחין בהבדל. בטלוויזיות, הסטנדרט החדש הוא 4K –כ-4 מיליון פיקסלים, פי שניים מה-2 מיליון HD רגילה.

העין האנושית, ביולוגית, לא תבחין בהבדל שבין 2K ל-4K. אם יש יותר פיקסלים במסך מקולטנים בעין האנושית כל המידע המיותר ולא רלוונטי .

עוצמת הארה

לומן יחידה למדידת עוצמת אור שנקלטת על ידי עין אנושית.

לוקס =מספר הלומנים למ"ר

רזולוציה

פירושה של המילה רזולוציה היא כושר הפרדה

הפרדה בתמונה הוא המרחק בין פיקסלים המרכיבים את התמונה, ככל שההפרדה (רזולוציה) גבוהה יותר, התמונה תהיה מפורטת יותר.

רזולוציית תמונה נמדדת במרחק הקטן ביותר בין קווים, בו עדיין ניתן להבחין זה מזה.

רזולוציה, כמות פיקסלים בתמונה, מתוארים כשני מספרים שלמים, כשהראשון הוא מפר הטורים גובה והשני רוחב, מגה-פיקסל = ההכפלה של כמות הפיקסלים לרוחב התמונה, וכמות הפיקסלים לאורכה, חלקי מיליון.

דילוג לתוכן